Turistika na sněžnicích

Co musíš mít na paměti!

Přehled

Zveřejněno  18.12.2020, doba čtení: 5 minut

Sníh se  leskne a třpytí ve slunečním světle, chladný vánek ti ovívá tvář a okolo tebe pravděpodobně nejkrásnější zimní krajina. Chůze na sněžnicích okouzluje stále více milovníků zimních sportů a kouzlo zimní turistiky na sněžnicích si nesmíš nechat ujít ani ty!

Když ochladí a z nebe se snášejí nádherné bílé vločky, mnoho místních obyvatel i hostů zamíří rok co rok na sjezdovky. Aby však člověk poznal ty nejkrásnější stránky zimy, nemusí nutně vyrazit na lyže nebo snowboard. Existuje mnoho oblastí, které vybízejí k výletům na sněžnicích. Daleko od sjezdovek a uprostřed klidné přírody vždy najdeš to pravé dobrodružství.

Zanechte každodenního shonu a užijte si zimu v celé její kráse a přirozenosti. Vydej se na túru po sněhu sám, s průvodcem nebo s celou rodinou, daleko od rušných lyžařských středisek či připravených sjezdovek si můžeš vyčistit hlavu. Chůze na sněžnicích je sportovním a zároveň příjemným trendem, který se zejména v posledních zimách stává stále populárnějším - také kvůli pandemii Corony a četným výlukám. Je to mnohem víc než jen plahočení se sněhem na běžkách. Na sněžnicích můžete prozkoumat malebný zimní svět hor!

Nejdůležitější tipy pro túry na sněžnicích

Aby sis mohl naplno užít radost z hlubokého sněhu, je třeba při výpravě na sněžnicích zvážit několik základních věcí. V první řadě by si měl mít pevnou obuv. Sněžnice je nejlepší připevnit k zimní turistické nebo horské obuvi.

Při výběru správných sněžnic - ať už půjčených, nebo koupených - platí zlaté pravidlo: čím větší sněžnice, tím méně se v hlubokém sněhu propadnete. Pokud plánuješ túru ve strmějším terénu, doporučujeme menší sněžnice. Obecně lze vázání na sněžnice otevřít a zavřít pomocí rychloupínáku. Pokud se chystáš na túru v hlubokém sněhu, doporučujeme kromě správné obuvi také hole, ideální je použít nastavitelné teleskopické hole s velkými sněhovými kalíšky.

Pro kompletní vybavení tedy potřebuješ:

 • opalovací krém s vysokou UV ochranou
 • sluneční brýle
 • dobře izolovanou termosku
 • další proviant
 • lékárničku s izolační dekou

Na větší a poněkud rizikovější túry je vhodné mít s sebou lavinový set - skládá se z lavinového vysílače, lopaty a sondy.

To Do List pro výlety na sněžnicích:

Ačkoli je chůze na sněžnicích obecně vhodná pro všechny věkové kategorie a úrovně fyzické zdatnosti, při plánování dokonalé túry na sněžnicích bys rozhodně měl zvážit některé kroky:

 1. Výlet na sněžnicích si pečlivě naplánuj. Pokud jsi v tomto zimním sportu stále ještě začátečník, měl bys dát přednost trase s malými výškovými rozdíly a zvyšovat je od túry k túře.
 2. Před túrou na sněžnicích sleduj počasí a lavinové nebezpečí.
 3. Vyber si správné vybavení a ulož ho do batohu, který ti při chůzi na sněžnicích nebude překážet.
 4. Zjisti si předem správnou techniku. Obecně platí, že by ses na sněžnicích měl pohybovat přirozeně. Dle potřeby  můžeš použít své hole.
 5. Při chůzi na sněžnicích si všímejte okolní přírody a divoké zvěře - zejména když se prodíráte sněhem.

Zastávky na občerstvení a další příjemné chvíle na sněžnicích

Samozřejmě bys neměli zapomínat na výhody zimní turistiky na sněžnicích, kromě malebných okamžiků, které zažijete během túry zimní krajinou, stojí za výlet na sněžnicích také občerstvení v chatách. Můžeš se v nich ohřát nebo se vyhřívat na slunci na terase před nimi a užívat zimního slunce a fantastických výhledů.  Na čerstvém horském vzduchu chutnají tradiční pochoutky ze salaší a horských obzvlášť dobře.

Tipy na výlety do Rakouska

Chceš v zimě vyzkoušet nový sport a chůze na sněžnicích zní lákavě? Pak doporučujeme vydat se na túru na sněžnicích do Rakouska společně s průvodcem, který oblast zná. V takovém případě je docela dobře možné, že spatříte někteho z "velké alpské pětky":

 1. Kozorožec
 2. Orel skalní
 3. Bělokur horský
 4. Kamzík
 5. Sup bradatý

Zvířata se v chladném období příliš často neukazují, ale zejména pokud se vydáte na túru na sněžnicích s průvodcem, máte největší šanci potkat některé z této pětice velikánů. Koneckonců, vysoce kvalifikovaní průvodci na sněžnicích se v oblasti vyznají a vědí, kde je v zimě obzvlášť krásně a snově.

Na túře na sněžnicích s průvodcem se také dozvíte názvy mnoha vrcholů a více informací o okolí. Ať už se jedná o Großglockner a Großvenediger, nebo o některou z mnoha dalších známých hor v Rakousku - turističtí průvodci vám na sněžnicích ukáží, čím jsou tyto oblasti a výhledy na ně tak výjimečné. Příjemný vedlejší efekt takové malebné túry na sněžnicích: zažijete nesrovnatelný pocit štěstí a můžete na chvíli nechat všední život za sebou.