Cesta k dokonalé pohorce a jak o ni pečovat

Gruppenwanderung in Österreich | © SPORT 2000

Přehled

Zveřejněno dne 01.07.2023, doba čtení: 5 minut

Na horách je důležité se správně obout. Pokud totiž bota nesedí nebo je určena pro jiné použití, může dojít k nepříjemným překvapením. Koneckonců jsou to tvé nohy, které ti umožňují zdolávat vrcholy a dosahovat cílů. Správná pohorka zabraňuje vzniku otlaků, puchýřů, uklouznutí nebo podvrtnutí kotníku. Na co tedy dávat pozor při nákupu, nošení a péči o pohorku? Experti od Meindla ti poskytnou informace o tom, ...

jak najdeš vhodnou velikost

Pokud jde o boty do hor, nejdůležitější je správná velikost! Obecně platí, že velikost by měla být zvolena tak, aby v oblasti prstů bylo místo na šířku prstu. Při zkoušení můžeš vyjmout stélku, postavit se nohou na patní okraj podrážky a zjistit, zda je vpředu "vůle" o šířce prstu. To je také dobrý způsob, jak zjistit, zda ti boty sedí. Pokud noha po stranách znatelně přesahuje stélku, je pravděpodobně příliš úzká. Je-li po stranách stále hodně místa, je pravděpodobně příliš široká a v botě "plaveš".

Existuje několik parametrů, které je dobré zkontrolovat a ujistit se, zda ti pohorka opravdu sedí: Pevné obepnutí kotníku, žádné otlaky na přední části chodidla, prstech, nártu nebo klenbě a kompaktní upevnění paty, které zabraňuje vzniku puchýřů. Vždy si vyzkoušej obě boty a projdi se v nich do kopce i z kopce. Můžeš tak učinit na testovací ploše. Obecné pravidlo zní: nespěchej! Favoritka by měla zůstat na noze alespoň deset minut.

na co musíš dbát při koupi

Důrazně doporučujeme navštívit specializovaný obchod, protože odborné poradenství je nezbytné, zejména pokud jde o pohorky. Před nákupem boty by se měla zvážit oblast použití: Jaké túry plánuješ? Chystáš se do vysokohorské oblasti, kde jsou potřeba mačky, nebo se chystáš na túry v podhůří Alp?

Mimochodem, do obchodu s obuví by se mělo chodit až odpoledne, protože nohy během dne otékají a teprve pak mají stejnou velikost jako na horské túře. Při nákupu obuvi si nezapomeň vzít s sebou vlastní turistické ponožky (funkční ponožky) nebo si nějaké v obchodě kup a vyzkoušej si je, protože ponožky ovlivňují nejen klima chodidla a délku boty, ale také dostupný objem a tím i pohodlí při nošení. Když už jsme u pohodlí: velký vliv má také správná technika šněrování!

Užitečné tipy na úpravu nových pohorek

  • Při prvním zkoušení si vezmi vlastní/správné ponožky
  • Vycentruj jazyk
  • Zašněruj boty správně a v horní části ne příliš pevně.
  • Šněrovat začni od horních háčků dolů tak, aby se tkaničky dole sbíhaly - kombinuje se tak stabilita a volnost pohybu.
  • Před první túrou si boty vyzkoušej doma a na procházce.
  • Pokud stále tlačí, projdi se po orosené trávě. Kůže vlhkem změkne a rychleji se přizpůsobí.

jak správně pohorku udržovat

Impregnace

Nové boty jsou zpravidla předem impregnovány výrobcem nebo prodejcem. Její účinek však po určité době vyprchá. Proto je dobré mít doma impregnační sprej a v případě potřeby je ošetřit. Jak impregnovat? Nejprve boty důkladně vyčisti a vysuš. Při impregnaci věnuj zvláštní pozornost záhybům a švům.

Čištění

Pro první čištění stačí použít kartáč a vodu. Tím se zbavíš hrubých nečistot. Tento úkon by se měl provádět po každé túře! Čas od času je nutné u kožené nebo goretexové obuvi vyčistit vnitřní podšívku vlažnou vodou, aby se odstranily zbytky soli a potu. Předejdeš tak prasklinám a křehnutí materiálů. Poté o podšívku pečujte trochou krému na ruce, aby zůstala příjemně měkká.

Sušení

Obuv suš nejlépe na vzdušném místě. Nikdy je nesuš na přímém slunci, v troubě či na topení jinak kůže popraská a/nebo zkřehne. Obvykle jde vysoušení kožených podšívek rychleji novinami, ale nezapomeň je uvnitř boty! Dřevěné napínáky při sušení zachovají tvar obuvi.

Péče

Nejpozději v okamžiku, kdy kůže začne být drsná, pevná nebo zašedlá, by se mělo začít s jejím ošetřením. Na hladkou kůži, nubuk nebo velur je ideální sportovní vosk (např. od firmy Meindl).

A jestli má tvá oblíbená obuv zásadní problém, můžeš si ji nechat opravit v obuvnickém servisu Meindl.

Litepeak Lady PRO GTX Wanderschuh | © Meindl

Meindl Litepeak (Lady) PRO GTX

Tato trekingová bota je určena pro ambiciózní túry ve středně náročném vysokohorském terénu, včetně via ferraty. Potřebnou jistotu při chůzi zajišťuje podrážka Vibram® z tuhé pryže s polyuretanovým klínem a integrovaným patním systémem, na který lze připevnit také mačky. Patní systém umožňuje úsporný, přirozený krok a odvalování. Šněrování je vytaženo daleko dopředu a systém variofix® integrovaný v oblasti paty zajišťuje nejlepší přizpůsobení pomocí "Speedwire". Díky materiálu GORE-TEX je zaručena nepromokavost a prodyšnost obuvi.

SPORT 2000 PARTNEŘI V OKOLÍPřijď si vybrat do prodejny!

Aktuální poloha: United States, 20147, Ashburn

6811.8kilometrů

SPORT 2000 SPORT DENK

353 01 MARIÁNSKÉ LÁZNE
Hlavní 231

DETAILNÍ INFORMACE
6853.6kilometrů

SPORT PODESTAT

344 01 DOMAZLICE
Namesti Miru 64
+420 773 646 701
sport@sportpodestat.cz

DETAILNÍ INFORMACE
6872kilometrů

HOFI SPORT

412 01 LITOMERICE
Osvobozeni 609/10

DETAILNÍ INFORMACE