Přes hory a doly nejlépe s holemi

Aneb proč má používání holí pro pěší turistiku mnoho výhod
Pärchenwanderung in Österreich | © Sport 2000

Přehled

Uveřejněno dne 11.10.2021, Délka čtení: 3 minuty

Dříve byli turisté s hůlkami často terčem posměchu, ale dnes už téměř nepotkáte horského znalce bez nich. Mají pro to dobrý důvod, existuje řada argumentů ve prospěch cíleného "nasazení hůlek" a my jsme se na ně podívali blíže.

Pärchenwanderung in Österreich | © Sport 2000

(+)  Více zdraví!

Jedna z výhod používání holí při pěší turistice je svým způsobem zřejmá: držíš se celkově vzpřímeněji a rovnoměrněji rozkládáš svou váhu - to snižuje zátěž kloubů, svalů, šlach a páteře - zkrátka celého pohybového aparátu. Například extrémní zatížení kolen při chůzi z kopce se použitím holí sníží až o dvě třetiny. To může být několik 100 tun na jednu cestu! Pádný argument ve prospěch tyčí ...

(+)  Více rovnováhy!

Zejména ve strmém a nerovném terénu pomáhají hole udržovat rovnováhu díky dodatečnému kontaktu se zemí. To platí zejména při chůzi z kopce, ale také při vícedenních túrách, kdy musíš nést větší zátěž.

(-) Ruce nejsou volné ...

Jednou z nevýhod turistiky s holemi je podstata věci: Pokud držíš hole v rukou, nemáš je již volné pro jiné věci, například pro jištěné přechody. Ideální je mít k dispozici skládací hole, které lze snadno, rychle a bezpečně uložit.

© Komperdell

Komperdell Carbon FXP.4 Summit Vario Compact

Nejnovější generace nastavitelných skládacích holí Komperdell váží 210 gramů. Jsou velmi lehké a díky uzávěru Powerlock mají také bombastický úchop. V několika krocích je lze zmenšit na velikost 38 cm a vejdou se do každého batohu!

© Sport 2000

(+) Lepší výkon!

Ti, kdo používají hole, prospívají své výkonnosti! Díky rovnoměrnému rozložení zátěže mezi ruce a nohy při chůzi do kopce podle takzvaného principu 4 x 4 totiž potřebujete až o 21 % méně síly. A to zase zvyšuje celkový výkon!

(-) Omezená reakční odezva

Pokud cesta vede například po hrubé skále, neměl/a bys používat popruhy na ruce. Tím se zabrání poranění zápěstí, pokud se hole zachytí mezi kameny. 

(+) Více svalů!

Silným argumentem ve prospěch používání turistických holí je, že zároveň trénuješ tricepsy. Funguje to takto: Drž hole tak, aby lokty svíraly úhel 90 stupňů - při chůzi do kopce je trochu zkrať, při chůzi z kopce je trochu prodluž. Dbejte na to, abys při chůzi držel/a hole těsně u těla a dobře na ně přenášel váhu. Tricepsy se budou radovat!

© Sport 2000

Black Diamond Alpine FLZ

Model Alpine FLZ od společnosti Black Diamond byl vylepšen o novou technologii SlideLock a nové segmentové spoje, což představuje snadné, milimetrově přesné nastavení a ještě stabilnější holi. Prodyšná rukojeť z přírodního korku s dvojitou hustotou držadla dobře padne do ruky.

© Sport 2000

(-) Jistá chůze je opomíjena ...

Možná nevýhoda může nastat, pokud se na túry vydáváš s holemi příliš často: Smysl pro rovnováhu, koordinaci a jistotu jsou méně zatížené. Právě tyto dovednosti jsou v drsném terénu důležité. Naše doporučení: Na jednodušších a rovnějších cestách je lepší nepoužívat turistické hole. Tělo tak nezapomene, jak se bezpečně dostat přes nerovný terén bez opory.

(+) Více síly!

Při chůzi do kopce ti hole dodají sílu! Pokud se do kopce odrážíš pomocí holí, trénuješ nejen ruce, ale také podporuješ a ulehčuješ svalům na nohou díky dodatečnému působení svalů paží a ramen. Výsledekem je, že nohy zůstanou déle fit, trup a paže jsou navíc aktivovány a trénovány a vyšší rychlost také zvyšuje průměrnou tepovou frekvenci. Perfektní silově-vytrvalostní trénink!