Jak si usnadnit nákup turistické obuvy

Přehled

Uveřejněno dne 15.9.2022, Délka čtení: 3 minuty

Prodavač ti může při nákupu poradit v mnohém, něco je ale dobré si ujasnit již před návštěvou obchodu se sportem: pro jakou formu turistiky a pro jaký stupeň obtížnosti budeš své nové boty potřebovat.   

Nabídka je široká a sahá od obuvi na náročnější procházky, přes trekingovou obuv na jednodenní výlety až po obuv na vysokohorskou turistiku. Dle těchto kritérií ti expert v obchodě doporučí obuv s potřebnou stabilitou v oblasti paty, s dostatečnou šířkou v oblasti prstních kloubů (tam, kde se noha při chůzi ohýbá), se správně zvolenou výškou nártu a vhodným polstrováním.   

Kromě toho je třeba vzít v potaz několik základních pravidel.

Kdo zažil, jaké to je, když na výletě tlačí boty (a není žádné záchrany), ten ví, o čem mluvíme. I malý malíček může způsobit obrovský problém. A když noha navíc opuchne a zvětší se její objem, máš o starost a bolest více. Při nákupu obuvi proto dbej na to, abys měl – samozřejmě při „odpočinutých”  nohách – vepředu cca. 1 cm volný prostor. A nezapomeň vzít s sebou na zkoušku speciální ponožky pro turistiku.

Podrážka představuje jedno z hlavních kritérií při výběru ideální turistické obuvi. V zásadě platí: čím těžší terén, tím hlubší a profilovanější vzorek podrážky.  Robustní vnější okraj podrážky přitom podporuje optimální došlap. Neméně důležitá je mezipodrážka , která svou elasticitou tlumí sílu nárazu a šetří při dlouhých túrách celý pohybový aparát. Kvalitní obuv se vyznačuje vždy také kvalitním materiálem podrážky! Znamená to, že obsahuje vysoký podíl gumy a pouze malý podíl umělé hmoty. Umělohmotné podrážky totiž při chladných teplotách ztvrdnou a kloužou. Měkká guma velice dobře přilne k povrchu, nicméně její životnost je minimální. Profilované podrážky ze směsi gumy, které svými vlastnostmi jako je trvanlivost a hrubost, zajišťují odpovídající přilnavost k povrchu

Provedení a podpůrná funkce obuvi jsou hlavními kritérii při výběru vhodného modelu. Pro zajištění dostatečné ochrany kotníku je rozhodující výška a tuhost komínu (část boty, která přesahuje kotník).  Vysoký komín u kotníkové formy je pouze jedním z kritérií, ale sám o sobě nestačí. Svršek by měl být také stabilní a zároveň dostatečně pružný, aby nedocházelo k otlakům. Celkově stabilní svršek zabraňuje kroucení turistické boty a je již doporučován pro vycházky do terénu. Kvalitní šněrování také zabraňuje při chůzi z kopce narážení prstů do přední části boty tím, že optimálně fixuje patu. Ideální jsou zde lehké kovová poutka s kloubem.

Že nevhodně zvolená obuv způsobuje otlaky a puchýře ví i malé dítě. S těmito problémi se pojí další nevítaný host - únava. Nohy se totiž snaží vyrovnat s nerovným povrchem a neposkytuje-li konstrukce obuvi a podrážka žádnou nebo nedostatečnou oporu, dostaví se brzy únava. Správné kvalitní vložky do bot zabraňují předčasnému pocitu únavy, protože optimálně podporují práci svalsva a šlach v oblasti chodidla.

Nohy našich nejmenších jsou obzvláště choulostivé. Proto musí být dětská turistická obuv měkká, robustní, flexibilní, odolná proti nárazům a opotřebení a navíc multifunkční. 

Mimo to dbej při výběru na těchto 6 základních pravidel: 

  1. Vyjímatelná stélka pro příjemné a optimální přizpůsobení.
  2. Měkce polstrované, pohodlné lemy poskytují bezpečnou oporu.
  3. Speciální forma pro děti zaručují dostatek místa pro prsty.
  4. Profilovaná podrážka s měkkou tlumicí stélkou pro stabilitu a bezpečnou chůzi v jakémkoli terénu.
  5. Pevná patní část a ochrana proti nárazu z gumy nebo kůže odolná i proti tomu nejtěžší opotřebení.
  6. Reflexní elementy pro lepší viditelnost a bezpečnost.

Nemůžeš-li se rozhodnout pro žádný speciální model turistické obuvi, potom ti doporučujeme zvolit univerzální turistické boty. Spojují v sobě všechny důležité vlastnosti, aby tě dokázaly přesvědčit v nejrůznějším terénu.  

Univerzální turistická obuv kombinuje vysoký komfort při pohybu, pohodlný střih, dobrou přilnavost, dostatečnou flexibilitu a stabilitu na hranách a také precizní podrážku pro lezení. Samozřejmostí těchto všeumělů je voděodolnost protiskluzové provedení. 
Aby poskytovaly potřebnou jistotu a ochranu před podvrtnutím kotníku, jsou vybaveny velkou torzní tuhostí podrážky a anatomický forma taktéž poskytuje oporu. Komín boty proto již nemusí sahat až nad kotník, i nízké modely (low cut) nabízejí skvělou oporu a zvyšují pohodlí.  

Další zajímavostí je podrážka univerzální horské boty, která díky vícevrstvé konstrukci umožňuje mimořádně přirozený valivý pohyb a zároveň poskytuje maximální přilnavost na různých površích. 

A protože má každá noha jiný tvar, musí se tato obuv co nejlépe přizpůsobit tvaru nohou uživatele, což se podaří nejsnadněji s pomocí těchto dvou malých triků: 

  1. Šněrování: S pomocí šněrování lze přizpůsobit obuv nejen noze uživatele, ale také terénu a sice různě pevným zašněrováním jednotlivých zón.
  2. Vyjímatelná stélka: Se správnými vložkami lze optimalizovat pohodlí při nošení jakékoli obuvi a kompenzovat drobné nedostatky, jako jsou ploché nohy.