Trailový běh - technika a vybavení

Tipy na outfit a vylepšení techniky
Trailrunning in der Gruppe | © Cedric Corroy

Přehled

Zveřejněno dne 02.05.2023, doba čtení: 4 minut

Tipy na techniku

Do kopce snadněji 

Běh do kopce v horském prostředí je vyčerpávající. Tep skáče do závratných výšek, vzduch řídne a nohy jsou nesmírně těžké. Pokud se však budeš řídit několika užitečnými radami, můžete si běh do kopce usnadnit.

 • Správné držení těla: Těžiště těla by mělo být nad špičkami nohou.
 • Používej paže: I když se zdá, že veškerou práci odvádějí nohy, ruce hrají při švihu důležitou roli. Pro dosažení pokroku je používej aktivně.
 • Postav nohu před sebe: Při běhu do kopce téměř automaticky došlapuješ přední částí chodidla. Je to nejen efektivní, ale také nejzdravější styl běhu! Achillově šlaše odlehčíš tím, že občas došlápneš celým chodidlem.
 • Krátké kroky: Krátké kroky šetří energii a udržují nízkou tepovou frekvenci.
 • Udržuj rytmus: Běh je trochu jako tanec. Pokud udržuješ rytmus, běží se ti lépe. Najdi si svůj rytmus a drž se ho.
 • Chůze do prutkého svahu: Když je cesta příliš strmá, i profesionálové se spoléhají na rychlou chůzi s rukama na stehnech.

Z kopce bezpečněji

Běhá se to z kopce samo? Zdaleka ne, protože pokud chceš běžet rychle a přitom bezpečně, musíš při zvýšené rychlosti dbát na techniku a koncentraci.

 • Správný postoj: Doporučuje se mírný sklon z kopce.
 • Používej paže: Ruce zde mají tři funkce;  udržují rovnováhu, pohánějí vpřed a brzdí.
 • Běh po přední části chodidla: Při běhu po přední části chodidla jsou svaly nohou předepjaté a hůře se ti otáčí kotník. Pokud zde používáš chůzi na patě, rychle si zaděláváš na kloubní problémy a snadněji uklouzneš.
 • Délka kroku: Dlouhé kroky jsou sice rychlejší, ale jsou riskantnější a vyžadují více úsilí. Malé kroky poskytují lepší kontrolu.
 • Soustřeď svůj pohled: Vždy se dívej na stezce asi tři kroky před sebe. Mozek se pak postará o vše ostatní.

Jaké vybavení potřebuji na trail?

Na trailový běh si vezmi správné vybavení. Vybavení pro trailový běh se zaměřuje především na snížení hmotnosti a odolnost. Hlavní rozdíl oproti běhu na ulici spočívá v tom, že musíš nosit batoh. Je to proto, že při běhu v terénu se spoléháš sám na sebe a měl bys se sebou mít několik věcí.

Batoh na trailový běh je především lehký, má jeden nebo více zásobníků na vodu a uchyty pro hole. Proto by batoh měl nejen obsahovat dostatek vody, ale také müsli tyčinky, kapesníky, sluneční brýle, hliníkovou deku a lékárničku. Vždy si s sebou vezmi silnou větrovku a buď tak připraven na případnou změnu počasí. Pro případ nouze měj s sebou také mobilní telefon, průkaz totožnosti a nějakou hotovost.

Začněme hlavou. Je důležité nosit pokrývku hlavy, nejlépe kšiltovku. Nejenže tě ochrání před přílišným sluncem, respektive úpalem nebo úžehem, ale je užitečná i v dešti, kdy zajišťuje viditelnost, a v chladu, kdy zabraňuje podchlazení. Protože jen ten, kdo má čistou hlavu, může běhat bezpečně a bez pádů. Horní část těla je při trailovém běhu často vystavena extrémním podmínkám. Pocení v horku a chladu vyžaduje určitou úroveň ochrany. Doporučujeme tedy lehké, ergonomické a rychleschnoucí tričko. Šortky by měly být pohodlné, lehké a prodyšné, nejlépe s vnitřními slipy a malými kapsami.

Při trailovém běhu slouží ruce nejen jako houpací závaží, ale také aktivně pomáhají spolu s holemi při běhu do prudkého kopce. Hole by měly být lehké, stabilní a skládací, stejně jako by měly mít pevné poutko a ergonomickou rukojeť.

Boty jsou samozřejmě také hlavním tématem vybavení při trailovém běhu. Mnoho běžců používá několik párů bot v závislosti na trase, účelu a počasí. Nemusí tomu tak ale být, protože dnes existují i univerzální boty pro mnoho účelů.

 Sense Ride 5 – všestranná trailová běžecká obuv

SENSE RIDE 5 je univerzální talent! S touto všestrannou botou jsi dokonale vybaven pro krátké a rychlé trailové běhy i pro ultra dlouhé vzdálenosti. Bota se snadno přizpůsobí různým typům terénu a každý běh v ní bude mimořádně pohodlný. Jak to funguje? Důležitým prvkem je vyvážená mezipodešev Energy Save. Poskytuje dostatek tlumení a účinnou reaktivitu a spolu se svrškem z materiálu Engineered Mesh s technologií SensiFit zajišťuje tu nejpohodlnější oporu. O bezpečnou stabilitu na nejrůznějších terénech se postará technologie All Terrain Contagrip®. SENSE RIDE 5 - trailová běžecká obuv na všechny vzdálenosti!