Mimo vyšlapané cestičky

Pestřejší běh

Přehled

Zveřejněno  19.08.2022, doba čtení: 5 minut

Mnoho trendů přichází, aby brzy zase odešly. Trailový běh je tady, aby zůstal. Je to nejrozmanitější druh běhu vycházející z přirozeného způsobu pohybu člověka. Spustit se mimo vyšlapané cesty je přímá výzva pro všechny smyslové vjemy. Dýcháš čerstvý vzduch, běžíš z kopce do kopce, občas přeskočíš větvičku, snaží se neuklouznout na nezpevěném štěrku, aby ses zanedlouho propadal do měkkého mechu. Zážitky z tohoto dopaminové opojení prostě nemohou nechat trailový běh jen tak zmizet ze scény.

V různorodosti je síla

Říká se, že trailový běh začíná tam, kde končí zpevněné cesty. A právě tady nabízí otázka, proč je vlastně přespolní běh v mnoha ohledech tak prospěšný pro tvé tělo.

Výhody:

  • Různorodé trasy zajišťují, že téměř pokaždé musíš udělat jiný krok a odlišnými způsoby zatěžuješ pohybový aparát.
  • Trailový běh ukazuje jako mimořádně účinná metoda, jak zvýšit vytrvalostní úroveň, která je základem pro všechny další tréninkové aktivity - od silového tréninku až po trénink techniky.
  • Zásadním způsobem trénuješ koordinaci, a to prakticky mimoděk. Neustálé přizpůsobování se terénu je pro tvůj pohybový aparát výzvou v mnoha ohledech. Na rozdíl od běhu po asfaltu musí chodidlo a postavení kloubů neustále vnímat zem, aby poskytovaly tělu oporu a stabilizovaly rovnováhu.
  • Posiluješ svou schopnost soustředění, protože musíš neustále sledovat cestu.

Jak najít správnou trasu na trailový běh

Nejlepší na trailovém běhu je, že nepotřebuješ žádné zavedené trasy. Začneš kdekoli a kdykoli a tvým cílem je zdolat nesnadno přístupný terén. Ať už se jedná o běh přes kopce a údolí, písek nebo dokonce bláto - trailový běh znamená "čistou" námahu a samozřejmě spoustu zábavy.

Na začátku běžecké kariéry se doporučuje běhat raději kratší trasy, aby se všechny složky fyzické výkonnosti mohly přizpůsobit novému běžeckému prostředí. Správný běžecký styl ti pomůže předejít zranění a přetížení, přičemž  zásadní je zde vždy používat obě nohy stejně. Při běhu do kopce dělej malé kroky a drž záda rovně, zatímco došlapuješ přední nohou. Pokud je cesta příliš prudká, můžeš běžet do kopce v serpentinách. Nevol však příliš strmý oblouk, protože by byla příliš zatěžována kolena, je lepší si zaběhnout pár metrů navíc. Mnoho běžců dělá také chybu, že při pohybu z kopce dopadají na paty, což zbytečně zpomaluje a hlavně zvyšuje tlak na kolena. Dopadat by se mělo na střed chodidla, aby byla co nejvíce absorbována energie nárazu. Spřátel se raději s gravitací a nebraň se svižnějšímu tempu!

Správná obuv je klíčová

Lehké, prodyšné sportovní oblečení je důležité stejně tak, jako pro jakýkoliv sport, pro trailový běh je ale zásadní zejména speciální obuv. Běžné běžecké boty by nevyhovovaly specifickým nárokům běžce a zátěži, která při pohybu v náročném terénu na obuvi působí. Běžecké boty pro trailový běh nabízejí mnohem stabilnější oporu v oblasti středu chodidla. U mnoha modelů je  také skryté šněrování. To je ideální, pokud běžíš podrostem a nechceš se o něj zachytit. Velmi důležitá je pro trailovou běžeckou obuv podrážka s hlubším profilem a optimální směsí pryže pro správnou trakci.

S výběrem bot ti pomohou experti v partnerských obchodech  SPORT 2000.