Udržitelnost & ekologie

Právě pro sportovce, kteří se pohybují a vidí krásu přírody z první ruky a prakticky skoro každý den, je téma ekologie důležitým tématem. Měla by být! Udržet přírodu v jejím původním stavu a snažit se ho efektivně zlepšovat, by mělo být cílem každého člověka (a nejenom sportovce). Logické je rovněž, že se ochrana přírody dotýká a stává standardem také u výrobců sportovního oblečení

Pohyb v přírodě a řekněme "neeokologické" oblečení si odporují a zelený trend, slow fashion, zodpovědnost a aktivní ochrana životního prostředí se dotýká také textilních koncernů, kde stoupá nabídka ekologicky vyhotovených textilií z recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů a z přírodních vláken a z organických a znovu narůstajících surovin. Paralelně  výrobci využívají "inteligentní" technologie výroby a snaží se o redukci škodlivých PFC materiálů (perfluorované chemikálie) používaných pro povrchovou impregnaci, což se jiim také úspěšně a stále častěji daří. 
Zajímavé informace o "zdravém" textilu jsme našli např. na stránkách http://www.biotextil.info/

Pracovat s přírodou a ne proti ní
Toto stanovisko zaujímá prokazatelně např. výrobce Ortovox. Tato trendy značka pro ambiciózní milovníky hor považuje ochranu za nejvyšší prioritu. A sice nejenom ochranu ve formě produktů chránících před špatným počasím, ale také ochranu člověka a přírody jako takových. Ortovox splňuje s vlastním nadstandardem ORTOVOX WOOL PROMISE (OWP) vyšší standard nežli Responsible Wool Standard (RWS) a sleduje nezávisle 60 indikatorů (kvalitu farem, management, porážku a transport zvířat atd.). Vedle mnoha dalších ekologických aktivit je Ortovox také členem Fair Wear Foundation.


Bez obsahu PFC

Perfluorované sloučeniny nebo jiným názvem fluorkarbony, ve zkratce PFC, jsou chemické sloučeniny, jež odpuzují vodu a najdete je pod označením materiálu PFC, PFOA, PTFE, PFAS a další. PFC sloučeniny zaručují vodonepropust látky, ale  uvolňují do přírody a do organismů a velice špatně se rozkládají a jsou škodlivé jak člověku, tak přírodě. 
Mnoho značek, kterým tohle není jedno, dnes sází na alternativní vodoodpudivé materiály a propaguje PFC free textilie s použitím jiných technologií fungujících stejně dobře jako tyto chemické "potvory".

Fair Wear Foundation

Tato nezávislá evropská non-profit organizace pracuje na zlepšení pracovních podmínek v textilním prů myslu, na "férových" platech a pracovních dobách a podmínkách, na bezpečnosti, na řádných a závazných pracovních smlouvách apod. Jakákoli diskrimace je absolutní NO-GO a všichni členové vč. subdodavatelů jsou pod pravidelným a přísným dohledem.   

Öko-Tex® Standard 100


Jak už samotný název a logo napovídají, je tato mezinárodní nezávislá asociace se 17 zkušebními ústavy a s pobočkami ve více než 40 zemích světa činná v oblasti zdravotní nezávadnosti materiálů. Tento nezávislý certifikační systém kontroluje textilie nejen na zákonem zakázané látky,  ale také např. na přítomnost alergizujících a potenciálně karciogenních barviv. 
Made in Green by Öko-Tex® " kontroluje navíc celý stupeň výroby a vedle kontroly nezávadnosti materiálů kontroluje rovněž ekologii výroby celého textilního řetězce a subdodavatelů stejně jako pracovní a sociální podmínky výroby.

Bluesign®

Označení Bluesign® označuje kontrolu celého textilního řetězece výroby a produkty označené touto značkou jsou vyrobené s ohledem na ochranu k životnímu prostředí, nepředstavují žádná zdravotní rizika a šetří přírodní zdroje v nejvyšší možné míře. Označení bluesign® zaručuje kombinaci nízké ekologické zátěže a vysoké funkčnosti, kvality, moderního designu a komfortu. Organizace má 5 základních principů a sleduje ochranu emisí, ochranu vod, energii výroby a získávání surovin, ochranu spotřebitele a pracovní podmínky.

Responsible Wool Standard & Responsible Down Standard


Responsible Wool Standard
RWS je nezávislá celosvětová organizace, která sleduje životní podmínky ovcí a zemí, kde žijí, jejich volný pohyb, dostatek potravy a vody a striktní zákaz velice bolestného mulesingu při napadení ovcí parazity. Vlna a především stále oblíbenější Merino vlna s označením RWS splňuje podmínky šetrné výroby a spokojených oveček.   

Responsible Down Standard 

Podobně jako RWS sleduje RDW životní podmínky opeřených ptáků (kachny, husy) , jejichž peřím jsou plněny bundy apod., zakazuje škubání prachového a běžného peří ze živého ptactva.
Produkty s tímto označením obsahují prachové peří a běžné peří, které pochází z ptactva primárně chovaného pro produkci masa. 

A jak se přičinit o ochranu životního prostředí?

Dobrá informovanost:
Snížit nákup nového oblečení a když už je to "nutné", potom sledujte a dbejte na materiály, výrobní proces, na zemi původu a životnost produktu. Zakoupíte-li výrobky s označením bluesign®“ nebo Fair Wear Foundation - potom jste již na dobré cestě.

Správná péče a praní
„Zelené“ produkty perte a udržujte vždy šetrně a dbejte na označení na textilních visačkách! Hardshell výrobky perte až v případě silného znečištění.

Oprava namístou nákupu nového produktu
Mnoho firem nabízí opravu, která je často v rámci servisu zdarma. Naše heslo zní: Nebojte se zeptat! 

„Fair“ recycling
Každý produkt jednou doslouží. A skoro každý produkt lze ekologicky zlikvidovat. Informujte se o likvidaci odpadu jednotlivých produktů a produktových skupin, a když už něco vyhazujete, potom to konejtei zde správně.

Nahoru