Turistika s dětmi

Nejen škola brzy volá!

Berete-li své děti do přírody, potom jim darujete něco, co je potěší - jak na těle, tak na duši. Ale pouze za předpokladu, že nezaměníte své cíle s cíly dětí, které většinou chtějí objevovat, pozorovat a nehnat se jen bezhlavě nahoru. Když to přeženete, budou vaše děti přetížené nebo znuděné. Proto nezaměňujte enormní pohybovou aktivitu předškolních dětí, které někdy neposedí ani chvíli, se stejně velkou výdrží.
A v tomto věku děti samozřejmě vykazují další „deficity“ ve věci koordinace, citu pro rovnováhu a ani stavba těla u nich není vyvinutá tak jako u dospělé osoby. To vše se změní až kolem 14. roku dítěte.

Malé děti patří do krosny

Při turistice s malými dětmi se neobejdete bez dětské krosny neboli nosítek. A zde se nejedná o "ledajaké" výrobky, ale o excelentní pomocníky, kteří zabrání tomu, aby netrpěla ani tatínkova, ani dětská záda a páteř (maminka nechť si vychutná chvíli klidu).
Důležité je rovněž, abyste se při chůzi vyhýbali úzkým a kluzkým úsekům a dbejte na to, aby bylo dítě chráněno před slunečním zářením (praktická ochranná stříška) a před chladem a nezapomeňte na časté přestávky.
 
Na trhu najdete bezpřeberné množství produktů, proto vám doporučujeme nákup ve specializované prodejně, kde vám odborníci poradí s výběrem správného modelu, správného usazení na zádech apod.
Protože kdo by chtěl kupovat zajice v pytli, když můžou jedinečný komfort zažít jak nosič tak i dětský náklad? :-)

Výškové opojení má svou hranici na max. 2000 m


Fakt je, že se dítě unaví rychleji než dospělý. Přesto ale ve chvílích pauzy neposedí, což vůbec nevadí, protože i tyto přestávky mají regenerační účinek.
A budete-li děti mimo (víceméně zdravého) jídla a pití zásobovat izajímavými a napínavými příběhy a vašimi zkušenostmi z přírody, potom bude přestávka v horských výšinách ještě příjemnější. Nejen pro děti ...
Apropos výška. S dětmi by mělo vaše výškové opojení ustat ve výšce 2000 m. Což platí obzvláště při rychlém výjezdu lanovkou. Děti mají jednoduše problémy s nižším tlakem vzduchu a se silným UV zářením zde bojují více než rodiče, i když vám to bohužel většinou sami neprozradí. U větších dětí potom respektujte max. výškovou hranici 3000 m
Zajímavou alternativou k vysokohorskému terénu může být např. dětská lehčí varianta jištěných cest „via ferrata“.

Leze leze, nedá pokoj, až tam vleze

Znáte děti! Neposedí ani minutu! Lezení je ideálním sportem, kde děti zapojí jak tělo, tak i hlavu a hlavně - většina dětí ho bude milovat!
Ať už prolézačka na zahradě nebo boulderová stěna v hale nebo venku nebo zajištěná "via ferrata" – děti chtějí co nejvýš! Samozřejmě, že je potřeba patřičné vybavení přičemž na prolézačku jim postačí zdravý rozum a nepřecenění svých lezeckých schopností. Ale u „opravdového“ lezení to znamená vlastnit horolezecký set odpovídající jejich věku a hmotnosti. A bez dohledu zkušené dospělé osoby, která dbá na to, že krok dětí je kratší než jejich, a která předem naplánovala délku trasy lze předejít relativně dobře většině problémů. To samé platí i pro klasické horské túry.

Bez plánu ani ránu


Při plánování trasy výletu nebo výstupu nehrají roli pouze výška a stupeň obtížnosti, ale také výběr míst pro odpočinek. Jako ideální se prokáží louky, les nebo voda. A chybět nesmí již zmíněné zajímavé informace a osobní zkušenosti (podané nejlépe veselou formou), které děti uvítají s otevřenou náručí.
A dle motta „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“ – výbavu nemusíte nosit jen vy! Také děti zvládnou nošení nákladu v dětském turistickém batohu s max. hmotností do circa 3 kg, kam se pohodlně vejde malá knížka, svačina nebo i oblíbený plyšák.
 
S extrémní vysokohorskou turistikou dětem radost neuděláte, ale na kratší zajímavou túru si za několik let určitě rádi vzpomenou. Samozřejmě za předpokladu, že zažily bezstresový příjemný výlet za dodržení našich doporučení s jistě nejedním překvapením!

Několik nápadů, jak můžete děti motivovat

Děti mají jako my vlastní hlavu a věci vidí jinak než vy. Ale je to především věk dítěte, který hraje důležitou roli. A několik málo let může znamenat velký rozdíl. Přesto pro vás máme několik základních pravidel, které platí pro všechny děti a budete-li je jako rodiče dodržovat, můžete v dětech radost z turistiky probudit a možná uchovat až do dospělého věku.
 • Vámi naplánovaná cesta má pravděpodobně i cíl, ale zkuste se na výletě řídit  tím, že není až tak důležité, tam co nejrychleji dojít, ale výlet si pořádně užít, a to každou minutu! Našli jste cestou nějakou jeskyňku, vodní průrvu nebo zajímavý strom? Potom zůstaňte stát a kochejte se!
 • Tatínek nechť nezapomene na dalekohled!: Děti budou nadšené, když si budou moci přiblížit vzdálený vrchol, zajímavý bod či nějaké zvířátko.
 • A maminka? Ta může děti naučit rozpoznat zvířata a rostiliny! Vezměte s sebou staré známé "OKO" nebo jiný kapesní lexikon!   
 • Kdo se nechce ani na výletě vzdát techniky, ten může vyzkoušet Geocaching a připravit pro děti např. honbu za pokladem. Nezapomeňte ale na povinnost vašeho dozoru!!
 • Výběr "atraktivního" cíle ...  Pro někoho je znalost cíle dost podstatná a je-li jím např. zřícenina, horská chata s vyhlášenými pochoutkami nebo dětské hřiště, kde se mohou vaše děti pořádně vybláznit ... to vše může působit jako báječná motivace.

Dostatek přestávek, zdravých svačinek a tekutin


Čím menší dítě, tím častěji je třeba naplánovat přestávky. Zde platí pravidlo, že by pauzy měly tvořit circa 50% celkového času výletu nebo túry (samozřejmě i dle náročnosti). Děti se prostě unaví rychleji než vy.
Na druhé straně jsou ale zase rychleji na nohou. A odpočinek u nich neznamená klidně sedět. Pauzy jsou spíše prostorem ke hře představující pobíhání kolem rodičů a průzkum blízkého okolí. Ale vždy pod bedlivým dohledem dospělé osoby, protože na horách je třeba dávat pozor dvojnásobně!
Je-li čas na odpočinek, potom je jednou z nejpůsobivějších motivací dobrá svačinka. Důležité jsou i nápoje. Děti potřebují o dvojnásobek více tekutin než dospělí.
A extra "proviant" v podobě oblečení navíc (co kdyby začalo pršet?) je smysluplný nejen pro děti.
Nepromokavá bunda sbalitelná do malého objemu nebo extra pár ponožek  – hlavní je (a děti se na to spoléhají), že maminka s tatínkem si zachovají chladnou hlavu v každé situaci.
A to jde o to snadněji, máte-li s sebou vše potřebné a několik věcí navíc pro případ opravdové nouze.

Mít vše s sebou = mít vše pod kontrolou

Ve věci výbavy záleží na tom, kam jdete a jak dlouho půjdete.
Pomocná informace: známý horský server Bergfex doporučuje u dětí pod 10 let maximálně 4-hodinové túry. Mluvíme tedy o půldenních a maximálně celodenních výletech.
Ke standardní výbavě patří: 
  

 Proviant

 Oblečení

 Výbava

 • dostatek tekutin: nejlépe čaj nebo slabě slazená šťáva
 • ovoce: jako např. banán, jablko
 • chléb, salám (nejlépe tvrdý) nebo sýr
 • bonbóny s hroznovým cukrem         
 • rychleschnoucí
 • prodyšné
 • kvalitní obuv
 • ochrana proti dešti     
 • mini lékarnička
 • sluneční krém
 • kapesní nůž
 • turistické hole    

A co ještě nesmí chybět ve vašem batohu? Více zde

Co by vás mohlo dále zajímat:

Rady a tipy pro nákup turistické obuvi
Rady a tipy pro nákup turistické obuvi
Zde se dozvíte, jak vybrat tu správnou obuv na turistiku
10 bezpečnostních pravidel do hor
10 bezpečnostních pravidel do hor
Turistika je dobrá pro zdraví, pro společné vnímání a uvědomění si přírody - tak to vidí Rakouský alpský svaz, který doporučuje dodržovat desatero pravidel pro bezpečnou turistiku.
Druhy stanů
Druhy stanů
Pro jaký druh stanu se rozhodnout? Vše o přednostech a rozdílech jednotlivých modelů a pro koho je jaký druh vhodný se dozvíte zde
Nahoru