Rady a tipy pro nákup dětského kola

Na co je třeba dbát při nákupu dětského kola

Když děti poprvé opustí domov na "opravdovém" kole, potom by to mělo být na takovém, které je bude bavit. A musí to být především bezpečný společník!

Výška rámu

Zhruba od 6 let je třeba začít uvažovat nad „opravdickým“ kolem, tedy pryč s odrážedly, s balančními kolečky, neboť ve zhruba 6 letech jsou u dětí koordinace a stabilita vyvinuty natolik dobře, že si poradí i s „plnohodnotným“ kolem s přehazovačkou a s 20 ̎ příp. 24 ̎ a zvládnou používání volnoběžných a čelisťových brzd. Tvar a velikost kola musí exaktně odpovídat výšce a stáří dítěte, přičemž zde hraje nejdůležitější roli výška rámu. Zde slouží pro výpočet délka kroku a především u prvního kola je důležité, aby dítě sedící v sedle dosáhlo oběma nohami současně na zem. Proto musí být nejnižší možná výška rámu pouze o něco málo vyšší než změřená délka kroku. Právě u začátečníků doporučujeme pokud možno vzpřímenou sedící pozici, která ulehčuje stabilitu, držení rovnováhy a umožňuje dětem lepší rozhled.

Přehled velikostí kol dle věku dítěte

Níže uvedené hodnoty jsou pouze orientační.  Velikost kola se řídí výškou a hmotností dítěte a je ji proto nutné určit individuálně.

 Věk od
2 let
3 let
4 let 5 let 6 let 7 let 8 let 9 let
 Tříkolka


         
 Odrážedlo       
 Koloběžka  


 Kolo 12''
 

         
 Kolo 16/18''
 

 
 Kolo 20''
      
 Kolo 24''
               

Konstrukce rámu & "rostoucí" rám

Díky promyšlené geometrii rámu kola lze docílit „růstu“ kola, a to alespoň po dobu tří až čtyř let. Ale roli nehraje samozřejmě pouze výška rámu. Také druh konstrukce je důležitým argumentem ve věci bezpečnosti. Hlavní rám (příp. horní rám) by měl být u prvního kola hluboko posazený a umožnit tak snadné nastupování a sesedání z kola, čímž je redukováno nebezpečí poranění břicha a rozkroku při pádu dítěte.

Hmotnost dítěte a kola

Otázka týkající se hmotnosti kola je občas pozapomínána, ale vezmeme-li v úvahu, že již taková „rozumná“ hmotnost kola 12 kg činí zhruba polovinu hmotnosti dítěte, což by u dospělé osoby vážící 60-80 kg znamenalo kolo o hmotnosti 40 kg, potom už si dokážete jistě představit, s čím musí dítě při jízdě zápasit. Proto můžete s čistým svědomím vynechat např. těžké odpružené vidlice, které u dětí v tomto věku nehrají velkou roli a nepředstavují pro ně ani větší komfort.

Přehazovačka (měnič) a řazení

Děti okolo 6, 7 let si už také dokážou poradit s přehazovačkou. První přehazovačku (měnič) mívají kola s 20 ̎, přičemž dbejte na to, aby kolo mělo max. 5 převodů, více děti v tomto věku rozhodně nepotřebují. Kola s 20 ̎ mají již volnoběžný náboj a pákové (čelisťové) brzdy. Zde upřednostňujte přehazovačku s otočnou rukojetí, tento způsob přehazování totiž podporuje intuitivní nastavení a přizpůsobení se aktuální situaci. Speciální dětská přehazovačka funguje ostatně snadněji a s menším vynaložením sil než u modelů pro dospělé.

Brzdy

Protože jsou dětské ruce samozřejmě menší než ruce dospěláků, jsou dětská kola vybavena nastavitelnými brzdovými pákami, které lze přizpůsobit velikosti ruky a délce prstů. Jízdní kolo pro předškolní děti je vybaveno tzv. torpédem, což je volnoběžný náboj s protišlapací brzdou, přičemž kolo nemusí být vybaveno přední brzdou. Naopak u dětí školního věku je již povinné, aby bylo kolo vybaveno dvěma na sobě nezávislými brzdami: a sice přední  čelisťovou brzdou (V-Brake nebo Cantilever) a zadní protinášlapnou nábojovou brzdou.  Poslední důležitou věcí jsou pedály, které by neměly klouzat a samozřejmě světla (přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka oranžové barvy, oranžové odrazky na pedálech, na paprscích obou kol potom nejméně jedna boční oranžová odrazka a při špatné viditelnosti je povinný přední světlomet s bílým světlem).

Rozdíly mezi dětskými koly a koly pro dospělé

To, že dětské kolo je cenově často porovnatelné s modely pro dospělé, je dáno hlavními součástmi, které jsou stejné, pouze menší. Zde je důležité, aby byly robustní, funkční a snadno ovladatelné. Na dětském kole by nemělo být něčeho méně, pouze v menší formě. Několik příkladů: namísto 170 mm kliky potřebují děti kliku s ca. 130 mm, šířka řídítek je u dětí o ca. 10 cm kratší apod. Další smysluplnou věcí je kulaté zakončení řídítek (nebo zátky) tzn. že volné konce řídítek musí mít hrany buď obalené nebo alespoň zakřivené, aby se dítě při pádu neporanilo.

Co by vás mohlo dále zajímat:

Jezdit na kole můžete celý rok
Jezdit na kole můžete celý rok
Od té doby, co na trhu najdeme speciální cyklistické bundy pro chladnější dny, je se zimní pauzou definitivně konec. Proto se společně podíváme, jak taková zimní cyklistická bunda hřeje
Cyklistické helmy
Cyklistické helmy
Na co je třeba dbát při koupi cyklistické helmy, proč je důležité, aby helma pevně seděla a jaké existují druhy konstrukcí helem
Vše o elektrokolech
Vše o elektrokolech
Jak funguje elektrokolo? Jaká baterie, jaký motor a jaký druh kola je pro mne nejvhodnější? Jak daleko mohu jet a jak rychle? Zde se dozvíte, které elektrokolo je pro vaše účely nejvhodnější a navíc další důležité informace
Nahoru