Jezdit na kole můžete celý rok

Tipy pro výběr ideální zimní cyklistické bundy

Zimní cyklistické bundy jsou opravdoví mistři textilního umu. Musí totiž splňovat nejvyšší možné požadavky, mezi něž patří zaprvé kontrolovaný odvod potu a vlhkosti, dále musí chránit před vlhkem a deštěm a samozřejmě musí dostatečně hřát a být v nejlepším případě větruvzdorné. Zde sází výrobci cyklistického oblečení na nejrůznější koncepty dvouvrstvých nebo třívrstvých materiálů. Flexibilní materiály a promyšlené střihy zaručující dostatečnou volnost pohybu, což je při cyklistice obzvláště důležité.

Ochrana před vlhkostí

Voda je dobrý tepelný vodič, ale např. oproti vzduchu velmi špatný tepelný izolant a mokré oblečení = únik tepla =  v mokrém oblečení tělo ztrácí teplo až 20x rychleji!
Proto doporučujeme vybrat kvalitní bundu s voděodolnou membránou, která je současně prodyšná. Vodní sloupec zimní cyklistické bundy by měl mít min. 10.000 mm a nízkou hodnotu RET (RET udává odpor materiálu proti permanentnímu odpařování a čím je hodnota RET nižší, tím lépe materiál dýchá). Někteří výrobci udávají také hodnotu MTVR (Moisture Vapor Transmission Rate) poskytující informaci o tom, kolik vodní páry pronikne membránou po dobu 24 hod. V cyklistickém sportu se osvědčily lehké dvouvrstvé konstrukce bund, tzv. "light-weight" bundy, přičemž modely na mountainbike mohou disponovat také třívrstvou konstrukcí a mohou být klidně i robustnější a teplejší.

Ochrana proti větru

Ochrana před větrem je důležitá ze dvou důvodů: prvním je ten, že se při jízdě na kole větru prostě nevyhnete a druhým důvodem je tzv. Windchill efekt. Ten funguje následovně: mezi oblečením a kůží se vytváří molekuly teplého vzduchu, přičemž vás tato vrstva hřeje. Fouká-li ale studený vítr, tvoří tuto vrstvu studený vzduch a vám začne být logicky zima a vaše tělo vnímá venkovní teplotu +2 ° C jako -11 ° C.
Hustotu toku větru lze rovněž změřit - ta se udává jako hodnota CFM. 0 znamená absolutní větruvzdornost, 20 naopak nulovou ochranu proti větru. Tuto výzvu lze zvládnout buď s pomocí robustního a pevně tkaného materiálu, s mikrofází nebo s tzv. sendvičovými materiály s membránou (ty garantují absolutní nepropustnost). Mikrovlákno propůjčí textilii částečnou ventilaci a u hustě tkaných materiálů o ochraně rozhoduje, jak úzce jsou spojeny osnova a útek (hustota pletení/spojení vláken).

Ochrana proti chladu

Proti chladu pomůže pouze dobrá izolace. Problematické zde je, že je přirozeným nepřítelem prodyšnosti a jde čistě o to, najít ten správný poměr.
Cyklista, který jede "hardcore" se dostane také rychle na "dobrou" teplotu a potřebuje tak relativně málo izolace. Naopak mountainbiker, který jede pomaleji a zdolává i kopce - u toho to už vypadá jinak.
V zimním období sáhne většina cyklistů k třívrstvým bundám, které ideálně chrání proti chladu. Zde hřeje jako druhá vrstva tradiční fleece (např. z vlny Merino) a jako vnější 1. vrstva (first layer) hraje často hlavní roli softshell ve spojení s větruvzdornou membránou. Tyto dvě vrstvy v jedné garantují současně teplo a ochranu proti větru.

Cibulový systém vrstvení oblečení a další tipy

Co se oblečení pod bundou týká, zde doporučujeme obléct více vrstev (tzv. cibulový princip), přičemž první tvoří funkční spodní prádlo (first layer). Úkolem první vrstvy je transportovat vlhkost a pot směrem od těla. Trika z umělých vláken by měla přiléhat k tělu, u vlněných trik zvolte volnější velikost. Hlavně se vyhněte bavlně, kde se hromadí vlhkost mezi jejími vlákny. Druhá vrstva oblečení (second layer) potom musí hřát a izolovat teplo. Ale vraťme se k bundám. Dalšími specifickými detaily cyklistických bund jsou: prodloužená záda s protiskluzovým zakončením a límec, kerý je vepředu vyšší než vzadu, aby pod bundu nepronikl studený vzduch. Přiléhavý střih a kapuce, kterou lze stáhnout, jsou rovněž doporučení vhodné a některé bundy disponují i integrovanými nátepníčky jež přiléhají pevně k zápěstí a sahají až ke dlaním. A protože se v zimě dříve stmívá - nezapomeňte na reflexní elementy!

Co by vás mohlo dále zajímat:

Rady a tipy pro nákup dětského kola
Rady a tipy pro nákup dětského kola
Na co je třeba dbát při výběru dětského kola? Jakou zvolit výšku rámu, jaké brzdy, kolik převodů a jaké doplňky naši nejmenší nejvíce ocení? Zde se dozvíte více
Cyklistické helmy
Cyklistické helmy
Na co je třeba dbát při koupi cyklistické helmy, proč je důležité, aby helma pevně seděla a jaké existují druhy konstrukcí helem
Vše o elektrokolech
Vše o elektrokolech
Jak funguje elektrokolo? Jaká baterie, jaký motor a jaký druh kola je pro mne nejvhodnější? Jak daleko mohu jet a jak rychle? Zde se dozvíte, které elektrokolo je pro vaše účely nejvhodnější a navíc další důležité informace
Nahoru