Děti a lezení

Proč bychom se báli na Prachovské skály?

Co od dětí vyžaduje a z čeho děti těží

Nebojte se! Vaše děti nebudeme hned posílat do těžkého terénu, spíše se zde zaměříme na pozitivní aspekty lezení pro děti.
Zaprvé: nemusíte se bát! Správně prováděná horolezecká aktivita nepatří k extrémě rizikovým sportům, ale ke zdravému a v porovnání s jinými sporty k poměrně bezpečnému sportu.  Lezení můžete provozovat v několika variantách, od nenáročného lezení pro zábavu až po sportovní horolezectví.
A ani v horolezeckém parku se nemusíte obávat nejhoršího, protože zde jsou (nejen děti) bezpečně jištěné a zajištěné. Stačí se zavěsit a hurá nahoru!

Pozitivní aspekty lezení:
  • trénink rovnováhy, koordinace a senzorická integrace (spojování několika smyslových vjemů)
  • trénuje sílu a pohyblivost
  • trénink pozornosti, soustředěnosti, fokusu
  • vylepšuje schopnost plánování
  • nárůst sebevědomí
  • učí zodpovědnosti a spolehnutí se na lezeckého partnera
  • napomáhá „umění“ čelit strachu
A nezapomeňme na možnost přiblížení se k přírodě a nabytí potřeby ji chránit!

Nyní ale zůstaneme u pozitivích psychologických aspektů lezení a podíváme se, co vše dětem může tato sportovní aktivita přinést.
V magazínu Přátelé přírody „friends“ jsou jmenovány tyto čtyři základní principy.

Princip individuality


Individualita je uvědomění si významu své jedinečnosti, kterou by mělo vnímat každé dítě.
A sice se svými silnými i slabšími stránkami, se svými zájmy, přičemž v popředí by měly stát vždy malé osobní  pokroky; vyvarujte se porovnávání s jinými dětmi.
A zcela normální je, že se děti nevyvíjí stále směrem vpřed, ale před započetím nové fáze se z důvodu upevnění znalostí a nabytí jistoty vrací do dřívejšího vývojového stupně.Princip nezávislosti


Nezávislost nebo také samorozhodování spočívá v horolezectví v tom, že každé dítě může samo určit, jak vysoko poleze a kdy chce být spustěno zpět na zem. Splnění úkolu vlastními silami znamená pro dětskou autonomii a samostatnost dospívajícího jedince neuvěřitelný pokrok.
U horolezectví přebírá samo dítě zodpovědnost, činí rozhodnutí a poznává tak, co je to nezávislost. A na co je možné být právem pyšný.

Princip "zdravé" motivace


Zdravá motivace znamená, že jsou děti při lezení pouze minimálně a velice „promyšleně“ motivovány.
V žádném případě nesmíte přílišným tlakem vybudovat u dětí stavy strachu a úzkosti. Neboť radost udělá pouze to, co je možné realisticky zvládnout. A pochválíme-li děti, když něco báječně zvládli, potom tím navýšíme jejich sebevědomí a vezmeme jim strach z chyb a neúspěchu. Dostane-li se dítě k hůře zdolatelnému místu na stěně, potom je samozřejmě třeba, aby mu dospělý v omezené míře pomohl s nalezením řešení překonání tohoto úseku. Pro děti je velmi dobré se samopodílet na nalezení řešení, kdy dospělí sice z části pomohou, dítě ale najde konečné řešení. Proto se zde řiďte heslem: Tak málo pomoci, jak je možné - jen tolik, kolik je opravdu nutné

Princip radosti


Tento princip je snad ten nejdůležitější. Pro dospělou osobu je úspěch často spojován s dosažením vytyčeného, často i vysoce položeného cíle. Pro děti je ale většinou zábavnější, viset a houpat se chvíli na jednom místě nebo vylézt párkrát za sebou do výšky několika metrů. Všeho s mírou a zde platí ještě, že s individuální mírou každého dítěte. Tak, aby dítě neztratilo chuť a radost z lezení a mohlo nadále objevovat a hledat a uplatnit svého dobrodružného ducha.

Co by vás mohlo dále zajímat:

Turistika s dětmi
Turistika s dětmi
Každé dítě je jiné a hlavně není dospělá osoba! Zde si můžete přečíst nejdůležitější body, na které je třeba dbát při plánování turistického výstupu s dětmi
Rady a tipy pro nákup turistické obuvi
Rady a tipy pro nákup turistické obuvi
Zde se dozvíte, jak vybrat tu správnou obuv na turistiku
10 bezpečnostních pravidel do hor
10 bezpečnostních pravidel do hor
Turistika je dobrá pro zdraví, pro společné vnímání a uvědomění si přírody - tak to vidí Rakouský alpský svaz, který doporučuje dodržovat desatero pravidel pro bezpečnou turistiku.
Nahoru