Cyklobatohy

Co musí cyklobatoh vše umět respektive mít?

Cyklobatoh na záda a ruky-cuky na výlet!!

A aby vás nebolela záda, abyste byli dobře vidět, abyste z batohu mohli vylovit vytouženou odměnu v podobě müsli tyčinky (či čokolády :-)), no prostě, aby vám na cyklistickém výletě nic nechybělo - přečtěte si naše rady a tipy na téma cyklobatoh. 

Multifunkční vlastnosti a použití

Rozhodnete-li se pro koupi cyklistického batohu, musíte se zamyslet nad tím, jak velký by měl být, jestli ho budete používat i při jiných „rychlo-sportech“ jako např. terénní běh, speedhiking apod. (protože také zde prokáže dobrou službu) a hlavně ho vyzkoušet ve specializované sportovní prodejně. Protože není batoh jako batoh!

Jak je to s velikosti a objemem

Jako první se budete jistě zabývat objemem batohu. Většina cyklistických batohů se co se objemu týká pohybuje něco mezi 10 a 24 litry. Na krátké výlety vám vystačí batoh s objemem kolem  10-15 l; na celodenním výletě už se ale neobejdete bez svačiny, pití, náhradního oblečení apod. Proto je třeba vzít v potaz nákup dvou velikostí. A nebo v prvním případě vystačíte s větší ledvinkou? Nezapomeňte se věnovat také výšce batohu, a aby dobře padnul na záda. Dámské batohy jsou totiž nižší a užší v oblasti ramen, ale na trhu najdete i bezpočet unisex modelů.
S objemem potom přímo souvisí vnitřní rozdělení a kapsy batohu.

Organizace, kapsy & Co.

Jaký systém uzavírání batohu vybrat? U klasického zapínání pomocí zipu – tzv. tvar „U“ – jste se rozhodli pro přehledný systém, kde ale díky širokému otvoru hrozí ztráta obsahu. V případě dvoucestného zipu dbejte na jeho pevné zapnutí. U víkového zapínání s možností stažení šňůrou sice nemáte stoprocentní přehled o obsahu, zvolili jste ale bezpečnější variantu. U vnitřního rozdělení se poohlédněte po batohu s více vnitřními kapsami  a nezapomeňte na přípravu  nebo již integrovaný pitný vak a vývodem. Pitný vak může mít obsah až 3 l  a u většiny batohů se nachází mezi hlavní komorou a zádovou konstrukcí přičemž vývod najdete ve většině případů v oblasti šíje nebo v oblasti ramen.
Většina batohů disponuje také postranními, většinou síťovými kapsami a nemá-li váš batoh pitný systém, potom můžete váš nápoj uchovat právě zde. 
Další kapsy, které jistě uvítáte, jsou přední kapsa a kapsa na bederním popruhu a rozhodnete-li se pro model, který má ve spodní části ještě kapsičku, v nejlepším případě s již integrovaným nářadím a s pláštěnkou na batoh, potom už ke štěstí a k perfektnímu batohu mnoho nechybí. Až na: 

Konstrukce, zádové systémy a popruhy

Kvalitní zádová konstrukce cyklistického batohu je prohnutá, aby umožňovala pohodlnou jízdu a odpovídala pozici jezdce. Navíc zajišťuje odvětrání zad během jízdy, umožňuje cirkulaci vzduchu a minimalizuje pocení zad. Zde můžete dle výrobce vybírat z několika osvědčených systémů.
U ramenních popruhů dbejte na možnost nastavení jejich délky a na kvalitní polstrování. Ramenní popruhy by měly být spojitelné s hrudním případně s bederním pásem vašeho cyklobatohu, což umožňuje ideální fixaci a zajistí to, že se batoh nebude samovolně pohybovat. Což oceníte především na nerovném terénu nebo v ostřejších zatáčkách.

Dobrá bezpečnost a nebo špatné počasí?

Reflexní prvky a vůbec blikající batohy je vidět skoro na každém kroku – v tomto případě na cyklobatohu. A – čím více a čím větší, tím lépe! Ale dobrou službu vykoná i úchyt nebo úchyty na blikačky, které oceníte především při jízdě v noci nebo při zhoršené viditelnosti. 
V batohu nesmí chybět ani pláštěnka na batoh, která bývá nejčastněji v separátní kapse ve spodní části batohu, dále polstrovaná kapsa  (např. na brýle), ideální je rovněž upínací systém na helmu (bývá vpředu) a karabina na klíče. 

Co by vás mohlo dále zajímat:

Rady a tipy pro nákup dětského kola
Rady a tipy pro nákup dětského kola
Na co je třeba dbát při výběru dětského kola? Jakou zvolit výšku rámu, jaké brzdy, kolik převodů a jaké doplňky naši nejmenší nejvíce ocení? Zde se dozvíte více
Jezdit na kole můžete celý rok
Jezdit na kole můžete celý rok
Od té doby, co na trhu najdeme speciální cyklistické bundy pro chladnější dny, je se zimní pauzou definitivně konec. Proto se společně podíváme, jak taková zimní cyklistická bunda hřeje
Cyklistické helmy
Cyklistické helmy
Na co je třeba dbát při koupi cyklistické helmy, proč je důležité, aby helma pevně seděla a jaké existují druhy konstrukcí helem
Nahoru